3651 km vlakem za improvizací

V dubnu 2018 jsem vedl dílnu improvizace na festivalu „La semaine d´Impro“ v Nancy a dvě účastnice mě pozvaly, abych přijel udělat dílnu i do jejich města: Johanna Tixier do Lyonu a Charlotte Galliot do Bordeaux. Nechtěl jsem do Francie dvakrát letět kvůli uhlíku, takže dávalo smysl obě destinace propojit a v lednu 2019 jsem vyrazil vlakem na cestu.

Moje improtour de France začínala etapou Praha – Lyon, kterou jsem přes Německo zvládnul za 13 hodin – nejhorší je dostat se přes Šumavu. V Lyonu mě královsky hostili „Le 13eme Cri“, v sobotu jsme  společně trénovali pod vedením Johanny Tixier a večer, hned po demonstraci žlutých vest, jsme v divadle L´Esquif hráli show. Dohoda od Francouzů zněla jasně: „We speak French, English, Czechoslovak or no speak.“ To v reálu znamenalo, že když jsem se do scény nedostal včas, aby se rozjela v angličtině, už jsem neměl šanci.

S angličtinou bylo v Lyonu obecně hodně srandy, pár příkladů:

  • „I am very tight.“ = I am very tired.
  • „Do you have any Christian?“ = Do you have any question?
  • „Let´s heat together.“ = Let´s eat together.
  • „I have an ID.“ = I have an idea.

V neděli jsem vedl workshop Be a troublemaker, fuel the scene, pracovali jsme se strukturou příběhu, konfliktem na mezi postavami a jejich chtěním a hledáním hry:

Dílna a představení v Lyonu, Francie, leden 2019

Z Lyonu jsem vyrazil na jih do Marseille, vykoupat se ve Středozemním moři a projít se po útesech. Vlak jel 315 km/h. Když jsem viděl to číslo na obrazovce, uvažoval jsem, proti čemu bych v této zemi demonstroval.

Z Marseille jsem se vydal do Bordeaux. V doprovodu Francouzek z organizace Atlas jsem se rozkoukal po městě, protože během víkendu už na koštování jednotlivých viničních tratí v Bordeaux nebyl čas. Vedl jsem dvoudenní dílnu Finding the game on stage despite the language and cultural differences, kde jsme zkoumali, jak je možné hledat a nacházet hru a vůbec komunikovat na scéně bez použití slov.

Po dvou dnech práce jsme měli představení „work in progress“, kde ukázali, k čemu jsme došli. Opět bylo hlavním tématem posilování schopnosti poslouchat a reagovat a přemáhání tendence věci na scéně vymýšlet hlavou.

Dílna v Bordeaux, Francie, leden 2019

Byl jsem nadšený, že jsme odehráli hodinovou show bez jediného slova, která byla přesto naplněná významy, situacemi, příběhy a opravdovou lidskou komunikací.